באילו מצבים כדאי לשכור את שירותיו של עו"ד אפוטרופסות?

אדם אשר אינו מסוגל לטפל בכוחות עצמו בענייניו אישיים, הכספיים, בגופו וברכושו זקוק באופן טבעי לאדם אחר אשר ינהל עבורו את ענייניו וידאג לכל צרכיו. עבור קטינים, ההורים מוגדרים כאפוטרופוסים טבעיים, אולם ישנם גם מצבים שבהם נדרש אפוטרופוס אחר. גם בגירים זקוקים לעתים לאפוטרופוס, ובפרט כך הדבר כשמדובר על אנשים שלקו בדמנציה. בכל המקרים הנ"ל נדרשים הליכים משפטיים שונים שאותם כדאי לבצע בעזרתו של עורך דין מומחה לאפוטרופסות.

סוגי אפוטרופוסים

ישנם מספר סוגי אפוטרופסות. האופציות המקובלות ביותר הן אפוטרופוס על הרכוש, אפוטרופוס על גופו של החסוי, אפוטרופסות הן על הרכוש והן על הגוף, אפוטרופסות זמנית ואפוטרופסות ניטרלית.

עוד כדאי לדעת כי אדם יחיד יכול לשמש כאפוטרופוס וכך גם קבוצת אנשים ביחד. ישנם מקרים שבהם האפוטרופוס הוא תאגיד ועוד אופציה היא האפוטרופוס הכללי.

מדוע חשובה המקצועיות של עו"ד אפוטרופסות?

למידת המקצועיות של עו"ד אפוטרופסות משמעות רבה מאוד, וזאת לנוכח רגישות הסוגיה של אפוטרופסות. חשוב להבין כי בתי המשפט לא ששים למנות לאדם אפוטרופוס, שהרי רק במקרים מובהקים שאין לגביהם ספק ייקבע שאדם אינו כשיר לדאוג לעצמו ובעצם אינו יכול להיות עצמאי ואחראי להתנהלותו הכספית, ועל אחת כמה וכמה להחליט בנוגע לטיפולים רפואיים שיעבור. על-מנת שתתקבל ההחלטה הנכונה יש להבהיר לבית המשפט מעל לכל צל של ספק את נחיצות המינוי – ועל כן החשיבות הרבה של הבקיאות המשפטית וכמו כן של הניסיון של עורך דין אפוטרופסות.

אפוטרופסות לילדים

שירותיו של עו"ד אפוטרופסות נדרשים כאמור גם לצורך מינוי אפוטרופוס לקטינים במצבים שבהם האפוטרופוסים הטבעיים, ההורים, לא ממלאים את התפקיד – בין אם כי אינם בין החיים ובין אם עקב סיבות אחרות. באופן טבעי מדובר במצבים רגישים במיוחד: גם הורים שתפקודם אינו מיטבי הם עדיין ההורים, ונדרשות נסיבות מיוחדות כדי שבית המשפט יעביר את האחריות על גידול הילדים לאנשים אחרים. במקרים אלה חשוב לחפש עורך דין אפוטרופסות בעל ניסיון ספציפי באפוטרופסות על ילדים.

בכל מקרה חשוב לבחור עו"ד אפוטרופסות שהוא לא רק איש מקצוע מיומן אלא גם בעל אישיות רגישה, כך שלא רק השורה התחתונה תהיה לשביעות רצונכם אלא גם הדרך אליה.