דילמי - אנשי מקצוע דילמי - דילים משתלמים דילמי - צרכנות

מה חובה לעשות כשמקבלים צו מבנה מסוכן?

Written by admin

קבלת צו מבנה מסוכן היא אירוע לא פשוט עבור הדיירים במקום. בחלק מהמקרים בעקבות הצו עליהם לעזוב באופן מידי את הבניין, וגם אם לא, עצם הידיעה שהם חיו במבנה שעלול לקרוס מובילה לתחושות קשות. יחד עם זאת חשוב להתעשת, ולפעול באופן מידי כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים – ולהפוך את המבנה שוב לבטוח.

ציות מלא ומידי להנחיות שבצו

לצו שהוצא בגלל שמבנה הפך למסוכן חובה לציית – באופן מלא ומידי. אם הצו ניתן לאחר שהתגלו כשלים יסודיים בבניין, כאלה שעלולים להוביל לקריסתו, אסור לחשוב על רכוש או על נוחות, אלא לעזוב את המקום במהירות. המחיר בחיי אדם על קריסת בניין הוא כמובן גבוה לאין שיעור בהשוואה לכל מחיר אחר, וזהו העיקרון היחיד שאמור להנחות את הדיירים.

אם צו המבנה המסוכן הוצא בגלל נפילת אריחים מהמעטפת החיצונית שלו, הפעולה המידית המתבקשת היא למנוע גישה אל האזורים שבהם עלולים אותם אריחים להתרסק, גם כן על-מנת למנוע פגיעה בנפש, גם של דיירים וגם של עוברי אורח שכלל לא מודעים להיותו של המבנה מסוכן.

תיקון מקצועי ויסודי של כל הליקויים

צו מבנה מסוכן מעיד כאמור על ליקויים יסודיים במקום: חלודה בחלקי הברזל שבשלד הבניין, מרפסות לא יציבות, התרופפות של טיח ו/או בטון, חדירת מים למקומות שבהם הם לא אמורים להיות וכתוצאה מכך ערעור היציבות הנדרשת, עייפות החומר של החומרים השונים לרבות בטון וברזל, ועוד.

על-מנת למנוע אסון, חובה לוודא שלכל ליקוי ניתן מענה מקיף ויסודי. בין השאר כולל שיפוץ מבנים מסוכנים חיזוק של עמודי ברזל, עיבוי של היסודות לרבות הוספת עמודים לתמיכה וקירות במקומות רלוונטיים, התייחסות מקיפה לנושא האיטום על-מנת למנוע כשלים נוספים, ועוד.

איך מבטלים צו מבנה מסוכן?

צו מבנה מסוכן מוצא ע"י מהנדס בנייה מוסמך שהגיע לבניין לצורך ביקורת וזיהה את הכשלים החמורים שעלולים להוביל לפגיעה קשה בכל מי שחי בו או עובר לידו. באופן דומה רק מהנדס בנייה רשאי לבטל את צו המבנה המסוכן. אין חובה כמובן שזה יהיה אותו איש מקצוע, אבל כן חשוב להזמין מהנדס מנוסה – כדי שהצו יתבטל רק אם הסכנה אכן חלפה.

About the author

admin